TÜRKİYE’DEN VİZESİZ GİDİLEN ÜLKELER

0 31

Bugün Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler ve görülmesi gereken  yerlerini inceleyeceğiz.  Hadi başlayalım.

AZERBAYCAN

Kardeş ülke Azerbaycan sosyal ve ekonomik gelişmişliğe ve zengin kültüre sahiptir. Üstelik vizesiz gidebileceğiniz sayılı ülkelerden biridir.

Peki Azerbaycan’da en çok görülmesi gereken yerler neresidir?
1-ALEV KULELERİ-BAKÜ

alev kuleleri
Bakü’ de bulunan 3 kuleden oluşur. Kent meydanında bulunan kulelerin inşaatı 6 sene sürmüştür. Alev şeklindeki yapı, Azerbaycan’ın devlet sembolü olan “Bakü’nün Sonsuz Alevini” sembolize eden animasyonlu ışıklandırma sistemi ile donatılmıştır.

2-KIZ KULESİ-BAKÜ

Bakü’de bulunan tarihi bir anıttır. Hikayesiyle  yürekli burkan kız kulesinin etimolojisine bir bakalım;
Hikayelerden en çok kabul göreni kalenin bir kızla ilgili efsaneye (bazı yazarlara göre Bakü hanının kızı) dayanarak Kız Kulesi adlandırılmasıdır. Efsaneye göre kardeşi (bazı kaynaklarda hükümdar babası) tarafından kalede saklanılan kız bu azaba dayanamadığı için kendini kalenin üzerinden Hazar Denizi’nin sularına atmıştır. Kalenin adının diğer te’villerine göre ise hiçbir zaman düşmanlar tarafından ele geçirelemediğinden kale halk arasında bakirelik sembolü olarak Kız Kulesi adlandırılmıştır. Diğer versiyona göre ise hemen önce “Göz Kalesi” adlandırılmış, zamanla bu isim halk deyiminde değişerek “Kız Kulesi” şeklini almıştır.

3-ÇAMUR VOLKANLARI

Dünya’da bilinen 2000 ‘ den fazla çamur volkanının 344’ü Azerbaycan’da bulunur. Bu volkanların bir kısmı Hazar Denizi’nin tabanında bulunur. Azerbaycan’daki çamur volkanları turizm ve sağlık alanında yararlanılır. Buralarda çamur banyosu yapmanın cilt ve cilt altı hastalıklara, bağışıklık sistemine iyi geldiği iddia edilir. Azerbaycan’a gitmişken bu doğal mucizeyi görmeden gelmeyin. 🙂

Veeee biz Türklerin en çok düşkün olduğu mutfak konusunda da kesinlikle Şah pilavını denemelisiniz.

BAHAMALAR

Resmi ismiyle Bahama Milletler Topluluğu, Karayipler’ de yer alan takımada ülkesidir.
Yerel halkın özelliklerini yansıtan Bahama kültürü, komşu adalardan gelme bazı etkiler de taşır. Çeşitli geleneksel toplu eğlencelerin en önemlisi Noel’i izleyen günde ve yılbaşında düzenlenen Jankanoo geçit törenidir. Törene katılanlar özel olarak kendilerine ayrılan ana caddede süslü giysiler içinde inek çanları ve davullar çalarak yürür ve Afrika kökenli goombay ritmi eşliğinde dans ederler.

Peki Bahamalar’ da nereleri görmeliyiz?

1-ATLANTİS PARADİSE ADASI

Diğer bir deyişle cennet adası birçok turisti kendine çeken cazibesiyle size görsel ziyafet verecektir.
Su sporu başta olmak üzere akvaryum gezilerinden gece hayatına kadar canlı ve dinamik bir tatil için en iyi duraklarınızdan biri olabilir.
Kesinlikle tatlı ve tuzlu su lagünlerini görmeden seyahatinizi sonlandırmayın.

2-NASSAU KORSANLARI MÜZESİ

Müze severlerin dikkatine!!!!!

O filmlerde gördüğümüz korsanlar gerçekte nerede, nasıl yaşadıklarını merak ediyorsanız kesinlikle buraya uğramanızı tavsiye ederim. Ülkenin başkentinde bulunan müze; korsanların kullandıkları silahlar, araç ve gereçleri, yaşadıkları alanları canlandırmalar ve ışıklandırma ve ses sistemleriyle sanki filmin içindeymiş gibi izleyebilir hatta deneyimini yaşayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.