Stop-loss (Koşullu Emir) Nedir ve Nasıl Yapılır?

0 27

Stop-loss ya da “zarar durdurma emri”, hisse senedi belirli bir fiyata ulaştığında bir aracıya verilen ya da satan bir emirdir. Yatırımcıların kaybını sınırlı ölçüde tutmak için geliştirilmiştir.

Kullanıcının belirlediği koşullar oluştuğunda aktive olan stop-loss ile kullanıcılar piyasayı takip edemediği durumlarda dahi otomatik olarak işlem tahtasına iletilecek emirler hazırlayabilir.

Örneğin bir hisse senedi ya da kripto para satın aldığınız zaman, fiyatın %10 altında bir stop-loss emri belirlemek, kaybınızı %10 ile sınırlayacaktır. Böylece yatırımınız değer kaybetmiş olsa bile, kaybınız sınırlı olacaktır.

Stop-loss nasıl yapılır?

Stop-loss emrini verirken, “Average True Range (ATR)” olarak bilinen grafik değerlendirmesi yapmakta fayda vardır. Çalışılan grafiğin süresine göre, ATR oranını tespit edip, çıkan sonuca göre de stop-loss emrinin uygulanacağı doğru yer saptanabilir. Ayrıca, sabit stop-loss emrinin yanı sıra, iz süren stop-loss emri de uygulanabilir. Bu sayede otomatik olarak, doğru nokta bulunur ve emir aktif hale gelir.

 

Nasıl Kullanılır?

Diyelim ki fiyatın büyük bir destek noktasına yakın olduğuna ve buradan muhtemelen yükselişe geçeceğine inandığınız için  0.0012761 BTC’den 5 BNB aldınız.

Bu durumda, varsayımınızın yanlış çıkması ve fiyatın düşmeye başlaması ihtimaline karşı kayıplarınızı hafifletmek için stop-limit emri vermeyi düşünebilirsiniz. Bunu yapmak için, Binance hesabınıza giriş yapın ve BNB/BTC piyasasına gidin. Daha sonra Stop-Limit sekmesine tıklayın ve stop ve limit fiyatını satılacak BNB miktarıyla birlikte belirleyin.

0.0012700 BTC’nin güvenilir bir destek seviyesi olduğuna inanıyorsanız, stop-limit emrini bu fiyatın hemen altında bir nokta olarak (seviyenin korunamaması durumuna karşı) belirleyebilirsiniz. Bu örnekte, 5 BNB için stop-limit emrini stop fiyatı olarak 0.0012490 BTC ve limit fiyatı olarak 0.0012440 BTC olarak belirleyeceğiz.

BNB Sat’a tıkladığınızda bir onay penceresi açılacaktır. Her şeyin doğru olduğunu kontrol edin ve onaylamak için Emri Gerçekleştir’e (Place Order) basın.

Stop-limit emrini verdikten sonra bir onay mesajı göreceksiniz.

Aşağı kaydırarak, açık emirlerinizi görebilir ve yönetebilirsiniz.

Unutmayın ki, stop-limit emri yalnızca stop fiyatına ulaşıldığında ve limit emri de yalnızca piyasa fiyatı sizin limit fiyatınıza ulaşıldığında gerçekleştirilir. Eğer sizin limit emriniz tetiklenirse(stop fiyatıyla) fakat piyasa fiyatı sizin belirlediğiniz fiyata ulaşamazsa, limit emri açık kalmaya devam edecektir.

Bazen fiyatın çok hızlı düştüğü bir durumda kalabilirsiniz ve sizin stop-limit emriniz gerçekleştirilmeden geçilmiş olabilir. Bu durumda, satışı bir an önce gerçekleştirebilmek için piyasa emirlerini kullanabilirsiniz.

Ne zaman kullanmalısınız?

Stop-limit emirleri değerli bir risk yönetim aracıdır ve ciddi kayıplara uğramamak için bunları kullanmanız gerekir. Alım satım hedefinize ulaştığınızda kârınıza ulaşabilmeniz için Satış emri verirken de faydalı oldukları unutulmamalıdır. Ayrıca, belli bir direnç noktası geçildikten ve yükseliş trendi başladıktan sonra bir varlığı satın alabilmek için de stop-limit al emrini kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.