Satoshi Nakamoto Kimdir?

0 19

Satoshi Nakamoto, Bitcoin‘in geliştirilmesinin ve orijinal Bitcoin whitepaper‘ının arkasındaki kişi veya grubun takma adıdır. “Satoshi Nakamoto kimdir?” sorusu, bu kişi ya da kişilerin gerçek kimliğine yönelik spekülasyonlara ve Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden birçok kişinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bitcoin-Yatırımı-Yapılmalı-Mıdır
Bitcoin-Yatırımı-Yapılmalı-Mıdır

Satoshi Nakamoto, 2008 yılında Bitcoin whitepaper‘ını yayınlayan yazarın takma adıdır. Makalenin başlığı, Bitcoin: eşler arası bir elektronik para sistemi‘dir (makaleye bitcoin.org adresinden ulaşabilirsiniz). Satoshi, blockchaini icat eden kişi olmasa da blockchain teknolojisine dayanan merkeziyetsiz bir para birimi yaratan ilk isimdir.

Bitcoin, resmi olarak 2009 yılında kullanıma sunulmuştur. Fakat bu gizemli isim, bundan çok daha uzun bir süre önce e-posta iletişimlerinde ve forum yayınlarında kullanılmıştır.

Fakat Satoshi 2011’de dünyanın geri kalanıyla tüm iletişimini koparmış ve ortadan kaybolmuştur. Bitcoin‘in geliştirilmesine yönelik gizem, o zamandan bu yana birçok tartışmaya ve suçlamanın ortaya atılmasına neden olmuştur.

Peki, Satoshi Nakamoto kimdir? Bize 21. yüzyılın en çığır açıcı teknolojilerinden birini sunan bu kişi ya da grubun gerçek kimliği nedir?

 

Son zamanlarda BTC çok yükseldiğinde Satoshi yaşıyor elinde 65Milyar dolarlık BTC var piyasaya sürecek ifadeleri ortaya atıldı ve BTC bi anda çakıldı. Bu haberden 1 hafta sonra Satoshi yıllar önce öldü hesabındaki BTClerede ulaşılamaz denizdi ve BTC bi anda şahlanmaya devam etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.