Kripto Paralar İçin Soğuk ve Sıcak Cüzdan Nedir?

0 142

Soğuk Cüzdan Nedir ?

Bitcoin soğuk cüzdan, Bitcoin, Ethereum, Ripple gibi kripto paraların güvenli olarak tutulmasına imkan veren offline bir cüzdan hesabıdır. Sıcak cüzdanlardan farklı olarak internet ile bağlantısı olmayan soğuk cüzdanların hacklenmesi mümkün değildir.

soğuk cüzdan donanım cüzdan

Soğuk Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Bitcoin soğuk cüzdanlar; kağıt cüzdan yahut soğuk hava deposu olarak bilinen donanım cüzdanları aracılığıyla kullanılabilir. Kağıt cüzdanlar; online kripto para depolama siteleri tarafından sağlanan ve bir masaüstü uygulaması olan cüzdan türüdür. Bu açıdan donanım cüzdanına para vermek istemeyenler ücretsiz olarak kağıt soğuk cüzdanları kullanabilirler.

  • Kağıt Cüzdan Nasıl Kullanılır

Bitcoin kağıt cüzdan kullanmak için öncelikle bitcoin.com gibi bir site üzerinden kağıt cüzdan oluşturmanız gereklidir. Online siteler aracılığıyla oluşturduğunuz kağıt cüzdanınızın, hesap adresi ile key bilgisini bir yere not alın. Nitekim kağıt cüzdanınıza ait hesap keyi kaybederseniz; hesaba erişmeniz imkansız hale gelecektir. Bitcoin sitesi üzerinden yahut başka bir soğuk cüzdan sitesi üzerinden oluşturduğunuz kağıt cüzdanınızı, bilgisayar masaüstüne indirip kullanabilirsiniz. Aktif hale gelen bitcoin adresinize istediğiniz türden kripto para gönderebilirsiniz.

  • Donanım Cüzdan Nasıl Kullanılır

Hardware olarak da bilinen donanım cüzdanlar; bitcoin vb. kripto paraları saklamak için en güvenilir cüzdanların başında gelir. Nitekim donanım cüzdan üzerinden oluşturulan bitcoin hesabına aktarılan kripto paralar, donanım cüzdanında internetten ve sanal ortamdan bağımsız olarak bekletilirler. Bu sayede cüzdan sahibi istemediği sürece cüzdan hesabından bir işlem yapılamaz.

 

Sıcak Cüzdan Nedir ?

Mobil uygulama, web ve masaüstü cüzdanlar internet bağlantıları olması nedeniyle sıcak cüzdan diye sınıflanırlar.

soğuk cüzdanlar masaüstü big
soğuk cüzdanlar masaüstü big

Mobil uygulama cüzdanları akıllı telefonlarınızda bir uygulama olarak çalışan, servis sağlayıcıları aracılığıyla ilgili ağlara erişim sağladığınız ve Bitcoin ve diğer kriptoparalara sahipliğinizi gösteren anahtarları sakladığınız sıcak cüzdanlardır.

Mobil uygulamalar sayesinde, internete erişebildiğiniz her yerde kriptopara ile ödeme yapabilirsiniz. Mobil cüzdanlar Bitcoin ve diğer kriptoparaları yönetmek için pratik bir çözüm sunar. Ancak diğer yandan akıllı telefonunuzun kaybolması, çalınması veya siber saldırganlar tarafından ele geçirilmesi durumunda cüzdanınızdaki tüm kripto varlığınızı kaybetme riski olduğunu unutmamak gerekir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.