Klavye Nasıl Temizlenir?

0 17
1-Bilgisayarı kapat ve tüm bağlı kabloları sök. Bilgisayar donanımını korumak için klavyeni temizlemeye girişmeden önce bilgisayarını kapat. Eğer klavyen kablolu ise onu bilgisayara bağlayan kablosunu sök. Eğer dizüstü bilgisayar gibi klavyesini sökemediğin bir bilgisayarı temizliyorsan elektrik şok riskini gidermek için bilgisayarının güç kablosunu sök.[1]
 • USB klavyeler bilgisayarı kapatmadan da sökülebilir. USB olmayan bir klavyede bunu yapmak bilgisayara zarar verebilir, bu nedenle emin olmadığın durumlarda daima ilk önce bilgisayarı kapat.
 • Kablosuz klavyenin pillerini çıkar, özellikle de tuşları derinlemesine temizlemeyi planlıyorsan.

2-Serbest birikintileri silkmek için klavyeyi ters çevir. Klavyeni çevir ve mümkün olduğunca çok birikintiyi çıkar. Klavyeyi sallarken nazik ol. Çoğu yiyecek kırıntısı, kir, hayvan tüyü ve diğer birikintiler anında dökülecektir. Klavyeyi farklı yönlerde yatır ve fark ettiğin yemek artıklarını çıkarmak için biraz daha sert vur.[2]
 • Klavyenin içinde ses çıkaran birikintilerin sesini dinle. Bu bazen mekanik klavye ve yüksek tuşlu klavyelerde olabilir. Derin bir temizlik yapmak için klavyeyi parçalarına ayırmayı düşün.
 • Eğer bir dizüstü bilgisayar temizliyorsan diğer elinle bilgisayarının altını desteklerken ekranı açık tut.

 

3-Tuşlardaki toz ve birikintileri çıkarmak için basınçlı hava kullan. Basınçlı hava genel temizlik için en güvenilir araçtır. Basınçlı hava kutusunu 45 derecelik bir açıyla tuşlara doğru tut. Havayı kontrollü bir şekilde sıkarken kutunun ucunu klavyede gezdir. Kutunun ucunu her zaman klavyenin 1 cm üstünde tut.[3]
 • Basınçlı hava genellikle ofis malzemeleri ve elektronik mağazalarında ya da marketlerde bulunabilir. Basınçlı kutuları ayrıca internetten de sipariş verebilirsin.
 • Klavyeyi tamamen temizlemek için ona farklı açılarda hava tut. Önce kendine doğru çevir, ardından her iki tarafa da çevir.
 • Eğer bir dizüstü bilgisayar klavyesi ya da membran klavye temizliyorsan ona hava tutarken klavyeyi tutmaya çalış. Çok dik olmaması için yaklaşık 75 derecelik bir açıyla tut.

4 –Çıkarılması zor birikintileri süpürmek için toz süpürgesi kullan. Bir toz süpürgesinin emiş gücü tuşların arasına sıkışan inatçı birikintileri giderecektir. Eğer hortumlu bir toz süpürgen yoksa fırça takılabilen normal bir süpürge kullanmayı dene. Tuşların etrafındaki alanlara dikkat ederek tüm klavyenin üzerinden geç. Sert birikintilerin çoğu oralara sıkışır.[4]
 • Hiçbir tuşun gevşek olmadığından emin ol, özellikle de dizüstü bilgisayarda. Eğer süpürge bir tuşu yutarsa onu süpürgeden çıkar, yıka ve tekrar yerine tak. Tuşu klavyeye tekrar takmak için onu tuş kökünün üzerine oturt ya da tuttur.

5- İzopropil alkole batırılmış kulak çubuğu ile tuşların etrafını temizle. Tuşların altında çok fazla nem oluşmaması için kulak çubuğunu çok hafif bir şekilde ıslat. Kalan tozu, yağı ve diğer kirleri çıkarmak için her bir tuşun etrafını sil. İhtiyaç olursa, her bir tuşun kenarını ve etrafındaki boşluğu temizlemek için bu işlemi birkaç kez tekrar et. Kirlendikçe kulak çubuklarını değiştir.[5]
 • İzopropil alkol çok hızlı kurur, bu nedenle sudan daha iyi bir seçenektir. Bunu çoğu eczane ve marketten satın alabilirsin.
 • Diğer bir temizleme seçeneği bir bıçağın etrafına mikrofiber bez sarmaktır. Bıçağı izopropil alkol ile ıslat, ardından onu klavyenin oluklarına bastır. Bu, en çok yüksek tuşlu mekanik klavyelerde işe yarar.
 • Dizüstü bilgisayar üzerinde çalışırken dikkatli ol. İzopropil alkol hâlâ harika bir temizleme seçeneğidir, fakat dizüstü bilgisayarın hassas donanımı hemen klavyenin altındadır. Sıvının tuşların altına sızmasına izin verme.

6 –İzopropil alkole batırılmış bir bezle klavyeyi temizle. Yeni birikintiler oluşmaması için tüy bırakmayan bir bez ya da kâğıt havlu tercih et. Bezin hiç sıvı damlatmadığından emin ol. Kalan toz ve birikintileri temizlemek için her tuşun üst kısmını sil.[6]
 • Boşluk ve enter tuşu gibi sık kullanılan tuşlara dikkat et. Bu noktalarda daha fazla kir bulunabilir. Onları temizlemek için birkaç kez ovalaman gerekebilir.
 • Çok kirli alanlardaki kiri bir kürdan yardımıyla çıkarabilirsin. Kürdanı tuşa dik bir şekilde tut ve gevşemesi için kiri kazı. Kalanını izopropil alkol ile ovala.

7 – Klavyeyi tüy bırakmayan bir bezle sil. Kalan toz ve nemi gidermek için klavyeyi son bir kez sil. Temiz ve yeni göründüğünden emin olmak için kontrol et. Eğer hâlâ kirli görünüyorsa daha derin temizlik yapmak için klavyeyi parçalarına ayırmayı düşün. İşin bittiğinde klavyeyi bilgisayara bağla ve test et.[7]
 • Klavye üzerindeki izopropil alkol bir dakika içerisinde kurur. Suyun kuruması daha uzun sürer. Eğer su kullandıysan veya klavyenin içine sıvı kaçtığını düşünüyorsan klavyeyi bilgisayara tekrar bağlamadan önce 24 saat kadar kurumasını bekle.

İpuçları

 • Çoğu klavyede, en zor takılan tuş boşluk tuşudur. Kırılması kolay olduğundan temizleme sırasında onu yerinde bırakmayı düşün.
 • Genelde klavyesini temizlemek için dizüstü bilgisayarını parçalarına ayırman gerekmez. Eğer elektronik konusunda bilgiliysen, derin temizlik yapmak için dizüstü bilgisayarını parçalarına ayır.
 • Dizüstü bilgisayar tuşları daha hassastır ve yerleştirmesi daha zordur. Boşluk ve enter tuşlarının altında yeni bir tuşla birlikte monte edilmesi gereken ayrı destek bulunabilir.
 • Eğer tuş dizilimini unuttuysan bilgisayarını aç ve internetten bir klavye resmi ara. Ayrıca bilgisayar ayarlarından ekran klavyesi ya da klavye görüntüleyici bulabilirsin.
 • Bazı insanlar klavyeyi bulaşık makinesinde yıkar. Üretici firma önermedikçe bunu son çare olarak kullan.
 • Klavyen veya bilgisayarın hakkında şüphen varsa onu profesyonel bir teknisyene götür. Onu incelemelerini veya daha güvenli ve daha kapsamlı bir temizleme yapmalarını sağla.

Uyarılar

 • Klavyeyi yıkamak ona zarar verebilir. Bu, sıvı temizleyiciler makineye zarar verebileceğinden dizüstü bilgisayarlarda büyük bir sorundur.
 • Klavye veya dizüstü bilgisayar satın aldığında garanti şartlarını oku. Bazı temizleme yöntemleri garantiyi geçersiz kılabilir. Bunu önlemek için üreticinin tavsiyelerine uy veya profesyonel bir temizliktir yaptır.
 • Basınçlı hava zehirlidir, bu nedenle havalandırılan bir alanda çalış ve basınçlı hava kutusundan çıkan havayı solumaktan kaçın.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.