İlk Görüşte Aşk Doğru Mudur?

0 25

Aşk, çoğu insan için anlatılamayan ancak yaşanabilecek en güzel his olarak tanımlanan bir duygudur. Bazı insanlar aşkın ilk görüşte olacağını, bazı insanlar ise zamanla bir kişiyi severek ve tanıyarak olacağını savunur. Bu görüşler kişiden kişiye ve yaşanılanlara göre değişlik göstermektedir. Peki ya ilk görüşte aşk doğru mudur?

Bu konu yıllardır insanlar tarafından tartışılmakta ve konuyla ilgili çeşitli görüşler öne sürülmektedir. Bazı insanlar ilk görüşte aşka inanmazken bazı insanlar inanmakta ve ilk görüşte âşık olduğunu belirtmektedirler. Zamanla bu tartışmaların yerini ise bilimsel kanıtlar almaya başlamıştır.

İlk görüşte aşk, saniyenin beşte biri kadar bir sürede yaşanılabilmektedir. Yaşanan anlık bir bakışma bile duyguları harekete geçirebilir. Âşık olmak vücudun keyif verici kimyasalları salgılamasını sağladığı için âşık olan kişilerde mutluluk ve heyecan verici duygular gözlemlenir.

Amerika’da Syracuse Üniversitesi’nden bir grup bilim adamının yaptığı araştırmalara göre ilk görüşte âşık olunması mümkün ve âşık olunduğunda yaşadıkları aşırı mutluluk ise normal bir duygu durumudur.

Bu konudaki tartışmalar bilimsel bir kanıt bulmasına rağmen hala çoğu insan tarafından kabul görmemektedir. İlk görüşte âşık olunamayacağını, sadece aşırı etkilenme ya da hoşlanma olabileceğini savunmaktadırlar. Onlar için bir kişiye âşık olmak onu tamamen tanıyarak gerçekleşebilir.

Çoğu konuda zıt düşüncelerin olabileceği gibi ilk görüşte aşk konusunda da farklı görüşler bulunmaktadır. Ancak bilimsel olarak da kanıtlanan bu duygu çoğu insan tarafından da kabul görmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.