En İyi 10 İngiliz Arabası

0 10

İngiliz otomobilleri, tüm dünyadan pek çok farklı otomobil üreticisine spor araba tasarımı konusunda ilham kaynağı olmasının yanı sıra günümüzdeki pek çok spor araba tasarımının da öncüsüdür.

İngiliz otomobilleri İtalyan otomobilleri kadar şık, Alman otomobilleri kadar dayanıklı veya Japon otomobilleri kadar mühendislik harikası sayılmasa da kendine has seçkin işçilikleri ve tasarımlarıyla dünya otomobil tarihinde son derece önemli bir yere sahiptir.

1 – MG TC: 1945-50 yılları arasında üretilen TC, MG’nin 2. Dünya Savaşı sonrası ürettiği ilk modeldir.

2 – Austin Mini: Bu iki kapılı efsane Sir Alec Issigonis tarafından British Motor Company (BMC) için tasarlanmıştır.

3 – Jaguar E-Type: Pek çok otomobil meraklısına göre bu sadece bir İngiliz arabası değil, yapılmış tek gerçek İngiliz arabasıdır.

4 – Rolls Royce Silver Cloud II: Rolls Royce’un günümüzdeki Phantom sedan ve convertible modelleri etkileyici olsa da markanın efsane modeli Silver Cloud ile karşılaştırılmaya henüz hazır değiller.

5 – Bentley Continental GT: Bentley’nin 1998 yılında Volkswagen yönetimi altına girmesinden sonra ürettiği ilk model olan Continental GT, otomobilde performans ve lüksü bambaşka boyutlara taşıyor.

6 – Aston Martin DB5: 1963-65 yılları arasında üretilen DB5, tüm dünyada James Bond’un kullandığı araba olarak sembolleşmiştir.

7 – Land Rover: Tasarımında ABD yapımı Willys Jeep’ten esinlenilen Land Rover, 1948-85 yılları arasında üretilmiştir.

8 – Lotus Elise: Lotus tarafından 1996 yılından beri üretilen Elise, dünyanın en hafif ve özel spor arabalarından biridir

9 – Austin-Healey Sprite: Donald Healey Motor Company tarafından 1958-71 yılları arasında üretilen Sprite herkesin sahip olabileceği düşük maliyetli bir model olarak tasarlanmasına rağmen 2. Dünya Savaşı öncesi oldukça meşhur olan Austin 7’nin “İngiliz spor araba fenomeni” rolünü üstlenmiştir.

10 – Morgan Plus 8: İngiliz otomobil üreticisi Morgan tarafından 1968-2004 yılları arasında üretilen Plus 8, 2012 yılında tanıtılan ve üretimine başlanan yeni modeliyle günümüzde eski klasik spor arabaların geleneğini devam ettirmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.