Boy Uzatmak İçin 18 Etkili Yöntem

0 20

Boy uzatma egzersizleri’ni düzenli ve her zaman yaparsanız boyunuz belli bir miktarda uzadığını göreceksiniz.

1- Dik durun
Boy uzatmadaki ilk kural duruşunuzu düzeltmek olmalıdır. Olabilğiniz kadar dik durmaya çalışın.

2-Doğru yürüyüş yapın
Boy uzatma egzersizinde olan ilk kural doğru şekilde yürümektir.Yürürken kafanızı ve çenenizi yukarıda omurganızı ise düz tutarak yürüyün.Bu şekilde yürürseniz sizi olduğunuzdan 2-3 cm uzun gösterecektir.

3-Asılma-gerilme hareketi
Asılma gerilme hareketi omurilik üzerinde etkili oldığundan dolayı boyunuzun uzamasına neden olcaktır. Ayrıca bu boy uzama egzersizi sadece omurilik degil koy ve bacak üzerindede etkilidir.

4-Ters asılma hareketi
Boy uzatma egzersizlerinde bir başka nokta ise ters asılma hareketidir.Başınız aşşağıya gelcek şekilde bu hareketi yapmalısınız.Bu hareketi düz yaparsanız kollar ve omurga ters yaparsanız ise bacaklarınızda uzama etkisi göreceksiniz.

5- Kobra hareketi
Kobra hareketi için yapılması gereken omuz hizasında avuç içi yere bakıcak şekilde yüz üstü pozisyon alın gögüs kafesini öne doğru itin ve tekrarlarınızı 5 ile 30 saniye arasında yapın.

6-Köprü hareketi
Sırt üstü yere uzanın dizlerinizi bükün ve gövdenizi ite bildiğiniz kadar uzağa itin.Bu sırada başınızı ellerinizin arasına alın avuç içlerinizde yere baksın buda boy uzatma egzersizlerinden.

7-Bacak germe hareketi
Bir başka boy uzatma egzersizi ise bacak germe hareketidir. Bacağınızı oturur pozisyonda açın ilk sağ bacağınıza sonra sol bacağınıza erişebildiğiniz kadar uzak yere erişmeye çalışın.Bu egzersizdeki amaç gerilerek disklerin açılmasını sağlamaktır.

8-Masa hareketi
Sırt üstü pozisyon alın vücudunuz yere paralel olsun biraz bekleyin daha sonra belinizi bükmeden kendinizi yukarı doğru itin. Boy uzatma egzersizlerinde ki en zor hareketlerden biridir hemen yapamayabilirsiniz.

9-Yay hareketi
Ellerinizi bellinize koyunbaşınızı eğe bildiğiniz kadar öne eğin dizlerinizi bükmemeye özen gösterin ve başınızı dizinize değdirmeye çalışın.

10-Esneme hareketi
Ellerinizi başınızın arkasına yerleştirin başınızı geri ileri sağa sola doğru eğmeye çalışın.

11- Eller ensede yay hareketi
Ellerinizi ensede birleştirin. olabildiğince kendinizi eğin ve dizlerinizi bükmeyin.

12-Duvar esneme hareketi
Boy uzatma egzersizlerinin bir diğeri ise duvar esneme hareketidir.Duvara yada duvar tarzı bir yere yaslanın parmak ucunla durun kollarınızı kaldırıp yetişebildiğiniz kadar en yüksek yere doğru esneyin.

13-Kıvrılma hareketi
Kollarınız yere paralel olsun sağ ve sol tarafa kıvrılma yapın.

14-Temel germe egzersizi
Ellerinizi yukarıya kaldırın ve dizinizi bükmeden parmak ucunuza kadar dokunun.

15- Cisimle esneme hareketi
Elinize bi cisim alın sopa tarzında bişey olabilir.Omuz genişliginde sopayı tutarak yukarı kaldırın ve sağa sola doğru kıvrılma hareketi yapın.

16-Kase hareketi
Yüz üstü yere uzanın ayağınızı ve kolunuzu uzatabilğiniz kadar uzağa uzatın.

17- Alt vücut germe
kalçanız bacaklarınız daha üstteyken burnunuzu dizinize kadar değdirmeye çalışın

18-Dizüstü germe hareketi
boy uzatma egzersizlerinden bir diğeri ise dizüstü germe hareketidir.vücudunuz dik olcak şekilde diz çökün bu hareketi yaptıktan sonra başınızı arkaya doğru eğerek hareketi tekrarlayın.

Not = boy uzatmak için yapılcak sporlar ise yüzme, bisiklete binmek, voleybol, basketbol oynamak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.