Bilgisayarlar ve Tarihi Gelişimi

0 18

Bilgisayar adı verilen günümüzün muhteşem cihazları her zaman şimdiki gibi harika değillerdi. Günümüzün güçlü, stabil ve dayanıklı bilgisayar teknolojisine erişinceye kadar birçok ara model üretildi ve unutuldu gitti. Sizlere bu yazımızda tarihin puslu sayfalarını karıştırıp hazırladığımız unutulmuş bilgisayarlarını tanıtıyoruz. 

1983: Coleco Adam

Amerikalı oyuncak üreticisi Coleco tarafından üretilmiş “Adam”, ev bilgisayarlarının öncülerinden bir tanesiydi. 1982 yılında ColecoVision oyun konsolunun başarılı bir çıkış yakalamasının ardından Adam piyasaya devam ürünü niteliğinde sürülmüştü. Ancak birçok teknik arıza ve talihsizlik Adam’ın beklenen ilgiyi görmesine engel oldu.

Adam ilk olarak 1983 yılı yaz CES fuarından duyuruldu. Coleco yöneticileri ürünlerine o kadar çok güveniyorlardı ki yeni yıla kadar 500.000 satış rakamına çıkmayı planlıyorlardı. Ancak bilgisayar açılışında oldukça şiddetli bir manyetik alan meydana getiriyordu. Bu manyetik alan sürücülerde takılı olan kasetleri ya siliyor ya da zarar veriyordu. Bununla birlikte satılan her 2 Adam’dan birinin kaset okuyucusu arızalı olarak geliyordu. Tüm bu talihsizliklerin yanında şirket yöneticilerinin ilk başlarda 525$ olarak duyurdukları satış fiyatını 725$’a yükseltmesi talihsiz bilgisayarın 100.000′in altında satılmasına ve 1985 ocağında üretiminin durmasına neden oldu.

Adam modelinin özelliklerine de bir göz gezdirecek olursak;

  • İşlemci: 3.58 MHz
  • Ram: 80 KB
  • Kaset sürücü
  • Yazıcı

Belki de bu kadar talihsizlikler olmasaydı günümüzde Apple ve Microsoft gibi büyük şirketlerin en büyük rakibi olabilirmiş sanırım.

1983: Apple Lisa

Steve Jobs ilk olarak onu tamamladığında ona ilk kızının adını vermeyi uygun görmüştü. Ancak ne yaptılarsa yapsınlar Lisa dikiş tutmadı ve tarihin tozlu rafları arasında yerini aldı.

Lisa Apple tarafından 1980 yılının ilk aylarında imal edilmiş ve grafik kullanıcı arayüzü kullanan ilk bilgisayardır.  1982 yılında Steve Jobs lisa projesinin dışına alınmış ve Macintosh projesine verilmiştir. İlk modellerde pek belli olmasa da diğer  Macintosh ürünleri (Özellikle Macintosh XL) Lisa bilgisayarına benzer üretilmiştir. Hatta Lisa 2 /10 bilgisayarı modifiye edilerek Macintosh XL olarak satılmıştır.

Lisa kendine has işletim sistemine ve aşağıdaki teknik özelliklere sahipti;

  • Motorola 68000@ 5 MHz işlemci
  • 2 MB Ram

Grafik arayüzlü ilk bilgisayar olan Apple Lisa, Apple’in baş müşterisi NASA’nın da biraz sorun çıkarması nedeniyle Apple Lisa‘nın macerası kısa sürdü.

1987 : Canon Cat

1987 Yılında üretilmiş Canon marka Cat bilgisayar sadece klavye ve ekrandan oluşuyordu. Sadece altı ay gibi bir sürede satıldığı halde 20.000 adet satan bu bilgisayar 1500 dolardan alıcı bulmuştu.  Bilgisayarın donanımsal özelliklerini inceleyecek olursak 5 MHz Motorola 68000 işlemci, 256 KB Ram bellek, dahili 300/1200  bit/s hızında dahili modem bulunmaktaydı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.