Balın Bilinmeyen 7 Muhteşem Yararı

0 49

Balın bilinmeyen 7 muhteşem yararı… Bal insanların tatlandırıcı olarak kullandığı ve tükettiği en eski besinler arasındadır. Birçok harika faydası olan balın, ne yazık ki halen farkında olmadığımız muhteşem yararları vardır. Balın faydaları Cildi canlandırıcı, kilo kaybına yardımcı ve ayıltıcı etkilere sahip balın daha birçok bilinmeyen özelliği vardır. Balın faydası arasında yer alan özelliklerden 8 tanesini sizler için hazırladık. İşte balın bilinmeyen özellikleri:

1- ENERJİNİZİ ARTIRIR

Eğer enerjinizi artırmak istiyorsanız, bal yemek ve beslenme listelerinizde mutlaka olmalıdır. Daha fazla enerjiye sahip olmak için bol miktarda enerji veren besinler arasında bal tüketmek idealdir. Çaylarınıza ve diğer içecekleriniz içerisine ekleyebileceğiniz bal, enerjiniz konusunda size büyük ölçüde yardım sağlayacaktır. Ayrıca egzersizlerden önce bal tüketmek de size kolaylık sağlayacaktır.

2- BOĞAZ AĞRILARINIZ İÇİN BİR TEDAVİ YÖNTEMİ

Boğaz ağrısı için sık kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesinde baldır. Boğaz ağrısı çekiyorsanız ve bir an önce bu ağrıdan kurtulmak istiyorsanız, bol bol bal tüketmeniz gerekmektedir. Hem doğal hem de sağlıklı bir tedavi için ideal olan bal, besin ve yemek listenizde de mutlaka olması gerekenlerden.  Günlük olarak bir kaç çay kaşığı bal tüketmek idealdir. Ekstra olarak bir bardağın içerisine bir tutam tuz ve limon ile balı karıştırarak tüketirseniz, sağlık açısından olumlu ve etkili sonuçlar alabilirsiniz.

3- BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ DESTEKLER

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında bal limon ile birlikte tüketildiğinde özellikle bağışıklık sisteminiz için oldukça faydalıdır. Limon ile birlikte tüketildiğinde bu karışım güçlü antioksidanlara sahip olur ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Eğer sık toza ve mikroba maruz kalıyorsanız bal ve limon karışımı sizin için harika bir seçenek olacaktır. Ayrıca soğuk algınlığı ve grip içinde bu karışım olmaza olmazların başında gelmektedir.

4- KİLO VERMENİZE YARDIMCI OLUR

Kilo vermek için bal tüketebilirsiniz. İstenmeyen kilolarınızdan kurtulmak için ılık su ile veya limon ile birlikte günlük olarak tüketmeniz hızlı kilo kaybı ve kalori yakımını sağlar. Özellikle sabahları ve düzenli olarak metabolizmanızı hızlandırır ve kilo vermenize büyük ölçüde yarar sağlar.

5- DAHA İYİ BİR UYKU İÇİN YARARLIDIR

Eğer yattığınızda uykuya dalamıyorsanız ya da düzensiz uyku sorunu yaşıyorsanız bu sorunun üstesinden gelmek bal tüketmek ile çok daha kolay hale gelecektir. Ilık sütünüze bal ekleyerek düzenli olarak ve yatmadan önce tüketmeniz uyku probleminizi çözecektir. Sizi rahat ve sakin hissettirir ve daha rahat ve daha kolay uymanızı sağlar. Harika bir gece uykusu için süt içerisinde bal güzel bir alternatiftir.

6- KESİK VE YARALARINIZI İYİLEŞTİRİR

Sıyrık, yaralanma ve kesik gibi vücudunuzun hasar gören bölgelerine bal sürdüğünüzde iyileşmesi çok daha hızlı olacaktır. Yaralı veya kesik olan bölgeyi bal sürdükten sonra bandaj veya bir sargı malzemesi ile sardığınızda iyileşmesi normalden çok daha kolay olacaktır. Şaşırtıcı anti bakteriyel özelliklere sahip olan bal, yaralı bölgeyi temizler ve iyileştirir.

7- KÖTÜ NEFESİ ENGELLER

Balın en bilinmeyen faydaları arasında yer alan bir yararı ise kötü ve kokan nefesi engeller. Ağız kokusu nasıl gider, sürekli diş fırçalamak günlük bir ihtiyaç olup, diş fırçalamak bazen kötü nefese engel olamaz. Fakat sürekli olarak bal tüketmek nefesini temizler ve ağız kokusu sorununu ortadan kaldırır. Bu şekilde temiz bir nefese sahip olabilirsiniz. Tarçın ve bal karışımı bu işi çok daha keyifli bir hale getirebilir.

Birçok faydası bulunan balın sizler için bir kaç önemli özellik ve yararlarını derledik. Sağlığınız açısından önemli bir konuma sahip olan bal, hayatımızın ve besin listemizin olmazsa olmaz besinleri arasında yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.