Arabanın CD Çalarında Sıkışan CD Nasıl Çıkarılır?

0 18

1- Arabanın kontağını kapat. Bazı CD çalarlarda diğer yöntemler işe yaramadığında CD’leri çıkartmak için özel olarak tasarlanmış bir “zorla çıkartma” işlevi bulunur. Bu yöntem CD çaları hiçbir şekilde kurcalamayı gerektirmediğinden en mantıklısı buradan başlamak. Zira yöntem işe yaramazsa hiçbir şey kaybetmezsin. Öncelikle eğer kontak kapalı değilse kontağı çevirerek arabayı stop ettir.

 

2- Araba çalışmaz hâldeyken CD çaların güç ve CD çıkartma düğmelerine parmağını aynı anda basılı tut. CD çaların güç ve CD çıkartma düğmelerine aynı anda parmağını basılı tut ve on saniye kadar beklet. Eğer müzik sisteminin bir “zorla çıkartma” özelliği varsa CD’yi dışarı atacaktır.

 

3- Bu yöntem işe yaramazsa bu defa arabayı çalıştırıp tekrar dene. Bazı CD çalarlar araba stop etmişken çalışmaz. Bu tür CD çalarlar için güç ve CD çıkartma düğmelerine parmağını, araba çalışır durumdayken basılı tutmayı dene.

4- CD çaların kullanma kılavuzuna bak. Güç ve çıkartma düğmesi kombinasyonu yaygın “zorla çıkartma” komutlarından biridir ama birçok CD çalar sıkışan CD’yi çıkartmak için farklı tuşlara basılmasını gerektirebilir. Eğer hâlâ sendeyse CD çaların kullanıcı kılavuzuna bak. Bu kılavuzda bununla ve CD’ni geri almana yardım edebilecek diğer işlevlerle ilgili bilgi olacaktır.

 

İpuçları

  • Biraz 3M marka çift taraflı köpük bant ve bir de tereyağı bıçağı al. Bandı bıçağa yapıştır ve bıçağı da sıkışmış CD’nin altına sok. Bıçağı hafifçe yukarı ittir ve geriye çek.
  • Eğer bu sorun sürekli tekrarlanıyorsa 25’li ya da daha büyük CD paketlerinin en üstüne konan CD biçimli şeffaf plastiği elinin altında bulundurmak çok işe yarayabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.