Amazon 2021 Komisyon Oranları

0 7

Amazon’da Satış Ücret Çizelgesi

Not: Doğru satış komisyonunu ödediğinizden emin olmak için, ürünlerinizi web sitesinde listelerken kategorilerini mümkün olduğunca doğru seçmelisiniz.

Amazon, aşağıda belirtilen geçerli ücretler veya Amazon tarafından size bildirilen her türlü ücret (Amazon’un zaman zaman sunabileceği promosyonlu ücretler gibi) oranında (hangisi daha düşükse) kesinti yapar.

TR Amazon sitesi

Eğer satış yaptığınız web sitesi Amazon.com.tr ise aşağıdaki satış ücretleri geçerlidir.

Amazon.com.tr ücret yapısında iki ana bileşen vardır:

Aylık Abonelik Ücreti + Satış Komisyonu

Aylık abonelik ücreti

Satış Planı için aylık abonelik ücreti 99 TL + KDV’dir. Amazon’da Satış hizmetine erken kayıt olanlar, sınırlı bir süre için bu ücreti ödemeyecektir.

Not: Fırsat, Amazon.com.tr’ye kayıt olan mevcut ve yeni satıcı hesapları için geçerlidir. 15 Ocak 2018 tarihinden itibaren kayıt olan tüm satıcılar fırsattan otomatik olarak yararlanmış olur. Fırsat süresince satıcılar, 99 TL + KDV olan aylık abonelik ücretini ödemezler, ancak Amazon’da Satış Ücret Çizelgesi’nde belirtildiği üzere, ilgili kategorilerin satış komisyonunu ödemek zorundadırlar. Bu fırsat sınırlı bir süre için geçerlidir. Amazon, 3 ay önceden duyurulacak şekilde promosyonu değiştirme veya iptal etme hakkını gizli tutar.

Satış komisyonları

Satıcılar, ürün kategorisine bağlı olarak, sattıkları her ürün için farklı oranlarda satış komisyonu öder (satış komisyonları, varsa KDV’ye tabidir).

Amazon, tüm ürünlerde toplam satış fiyatı üzerinden hesaplanan geçerli satış komisyonu yüzdesi oranında kesinti yapar. Toplam satış fiyatı, ürün fiyatı ve kargo veya hediye paketi ücretleri dahil olmak üzere, alıcı tarafından ödenen toplam tutardır.

Satış komisyonları, aşağıda listelendiği gibi kategoriye göre değişir.

Kategoriler Satış Komisyonu
Fotoğraf Makinesi %6
Cep Telefonu %6
Giyim %10
Bilgisayar %6
Elektronik %6
Elektronik Aksesuarlar %10
Kişisel Bakım Cihazları %10
Yapı Market, Mutfak Eşyaları ve Dekorasyon %10
Mutfak (Küçük Ev Aletleri) %6
Oyuncaklar ve Oyunlar %10
Kitaplar %10
Bebek Ürünleri (Giyim hariç) %10
Ofis Ürünleri %10
Spor %10
Ayakkabılar, Kol Çantaları ve Ayakkabı Aksesuarları %10
Güzellik %10
Sağlık ve Kişisel Bakım %10
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.